Wiadomości
Satelita Bangabandhu-1 umieszczony na orbicie
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości
Pierwsza misja z użyciem nowej wersji Falcona 9 – Block 5 – zakończyła się powodzeniem. Rakieta wyniosła na orbitę satelitę Bangabandhu-1. Start odbył się 11 maja, o godzinie 22:14 czasu polskiego (20:14 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego. Kilka minut później pierwszy stopień rakiety wylądował na OCISLY.
Początkowo start miał się odbyć 10 maja. Na 58 sekund przed odliczanie zostało przerwane. Jako że nie było wystarczająco dużo czasu, aby przeanalizować dane i wystrzelić rakietę przed końcem okna startowego, zdecydowano się na przesunięcie startu o 24 godziny. Powodem przerwania procedury startowej był błąd komputera naziemnego, który nie został odpowiednio zresetowany po wcześniejszych testach.
Podczas dziewiątej tegorocznej misji SpaceX na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) został wyniesiony pierwszy satelita telekomunikacyjny Bangladeszu – Bangabandhu Satellite-1. Został on zbudowany przez firmę Thales Alenia Space na zlecenie Komisji Regulacji Telekomunikacji Bangladeszu (BTRC). Ważący około 3700 kg satelita będzie służył mieszkańcom Bangladeszu przez co najmniej 15 lat.
Tym razem po raz pierwszy użyta została rakieta Falcon 9 w wersji Block 5. Zastosowano w niej m.in. silniki Merlin 1D o zwiększonym ciągu, zmodyfikowano sposób montażu konstrukcji, w której zainstalowane są silniki (tzw. octaweb), wykorzystano również nowe nogi, które będzie można złożyć po lądowaniu, zamiast je demontować, oraz tytanowe lotki sterowe, które mogą być wykorzystane wielokrotnie, w przeciwieństwie do aluminiowych. Z zewnątrz największą zmianą jest kolorystyka – nogi do lądowania oraz interstage, czyli element łączący pierwszy i drugi stopień rakiety, są czarne. Więcej na temat zmian, które wprowadzono w wersji Block 5, pisaliśmy w tym artykule.
Kilka minut po starcie odbyło się lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Booster, po oddzieleniu się od drugiego stopnia rakiety, dwukrotnie uruchamiał swoje silniki. Najpierw wykonano tzw. entry burn, który spowolnił rakietę, aby nie została uszkodzona podczas wchodzenia w atmosferę ziemską. Drugi raz silniki zostały uruchomione już podczas samego lądowania. Było to 25. udane lądowanie boostera rakiety orbitalnej firmy SpaceX.